Αρχική > Comenius
  • Comenius 2011-13

«Οικολογική  Συνεργασία για μια πιο πράσινη Ευρώπη» - ?E-coperation for our greener Europe?

Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα οικολογίας και περιβάλλοντος, καθώς και η διεύρυνση των γνώσεών τους ? πάντα μέσα από τη βιωματική μάθηση-  σχετικά με τα απόβλητα και τη διατήρηση, ανακύκλωση και αναγέννηση των φυσικών πηγών. Επίσης, το πρόγραμμα αποσκοπεί στο ν? αποκτήσουν οι μαθητές μας πιο «οικολογικές» συμπεριφορές στην καθημερινότητά τους, ξεκινώντας από την εξοικονόμηση ενέργειας και φτάνοντας στην πιο στενή γνωριμία με τις φυσικές ομορφιές του περιβάλλοντος του τόπου του δικού μας και των εταίρων μας, μέσα από πρακτικά και εφαρμόσιμα παραδείγματα.

• Comenius 2007-09

"Εξερεύνηση της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι" - "Exploring Europe by Singing & Dancing"

Από 2 Μαΐου έως και 8 Μαΐου 2009, στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius με τίτλο "Εξερεύνηση της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι", το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Χίου, φιλοξένησε στο σχολείο εκπαιδευτικούς και μαθητές από τα σχολεία των εταίρων μας, από τη Γερμανία και την Τσχεχία.