Αρχική > Comenius > Comenius 2007-09
Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Δια βίου μάθησης - Comenius 2007-09

"Exploring Europe by Singing & Dancing"

"Εξερεύνηση της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι"

Εταιρική Σχέση

ΙΔΡΥΜΑ
ΠΟΛΗ
ΧΩΡΑ
ΕΕΕΕΚ Χίου
Χίος
Ελλάδα
Schule Am Siel Nordenham
Nordenham
Γερμανία
Mateska Skola a Zakladni skola
Veseli, South Moravia
Δημοκρατία της Τσεχίας
   Από 2 Μαΐου έως και 8 Μαΐου 2009, στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius με τίτλο "Εξερεύνηση της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι", το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Χίου, φιλοξένησε στο σχολείο εκπαιδευτικούς και μαθητές από τα σχολεία των εταίρων μας, από τη Γερμανία και την Τσεχία.
comen12 comen13 comen14
   Τις ημέρες παραμονής τους στο νησί, οι 4 μαθητές από τη Γερμανία και οι 3 από την Τσεχία παρακολούθησαν, μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους, μαθήματα και δραστηριότητες του σχολείου μας. Επίσης, κάναμε όλοι μαζί κάποιες εκδρομές στο νησί και οργανώσαμε πολλές ομαδικές δραστηριότητες, όπως παιχνίδια, αθλοπαιδιές, μαγειρική με συνταγές από τις 3 χώρες, καλλιτεχνικές δημιουργίες. Επίσης, τα παιδιά προετοιμάστηκαν όλα μαζί για τη γιορτή λήξης του προγράμματος, που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας τηνΤετάρτη 6 Μαΐου 2009. Στη γιορτή λήξης, οι μαθητές των τριών σχολείων τραγούδησαν ένα τσέχικο, ένα γερμανικό κι ένα ελληνικό τραγούδι, καθώς και το τραγούδι της σύμπραξης, που γράφτηκε πέρσι από τους μουσικούς των σχολείων μας. Επίσης, οι μαθητές χόρεψαν χορούς από τις 3 χώρες, τους οποίους διδάχτηκαν μέσα από DVD και γραπτές οδηγίες που ανταλλάξαμε σε προηγούμενες βαλίτσες. Ήταν μια πραγματικά ξεχωριστή γιορτή, που έφερε πολύ κοντά τους μαθήτες μας και έδειξε σε όλους μας πόσο εύκολα και αβίαστα μπορεί να ενώσει η μουσική και ο χορός τους ανθρώπους, ακόμη κι αν δε μιλούν την ίδια γλώσσα.

Η επόμενη επίσκεψη στα πλαίσια του προγράμματος Comenius με τίτλο ?Exploring Europe by Singing & Dancing?, πραγματοποιήθηκε στις 3-9 Οκτώβρη 2008 στην Τσεχία.
Επισκεφθήκαμε την πόλη Veseli , όπου βρίσκεται το σχολείο των εταίρων μας. Εκεί μας υποδέχτηκαν με μια πολύ όμορφη γιορτή καλωσορίσματος, στην οποία εκπαιδευτικοί και μαθητές τραγούδησαν το τραγούδι του προγράμματός αλλά και το ελληνικό, το γερμανικό και το τσέχικο τραγούδι, που έχουμε επιλέξει να διδάξουμε στους μαθητές των σχολείων μας.
comen17 comen20 comen16
   Ξεναγηθήκαμε στο σχολείο, παρακολουθήσαμε μαθήματα σε όλες τις τάξεις και στα εργαστήρια, ενημερωθήκαμε για το προσωπικό και τις ειδικότητες του σχολείου. Επίσης επισκεφθήκαμε το δήμαρχο της πόλης, που μας έδωσε πολλές χρήσιμες πληροφορίες για την ιστορία και τη σύγχρονη ζωή της περιοχής. Ιδιαίτερα εποικοδομητικές ήταν οι επισκέψεις σε τρία άλλα εκπαιδευτικά πλαίσια ειδικής αγωγής της περιοχής, ένα εκ των οποίων ήταν σχολείο και οικοτροφείο με άριστη κτιριακή υποδομή και εξοπλισμό. Σε γενικές γραμμές μας έκανε εντύπωση η καλή υλικοτεχνική υποδομή όλων των πλαισίων που επισκεφθήκαμε.
    Η φιλοξενία των Τσέχων εταίρων μας ήταν άψογη. Μας έδειξαν όχι μόνο τη δουλειά τους αλλά και τον τόπο τους, τις συνήθειες και τον τρόπο διασκέδασής τους.

Από 5 Απριλίου έως και 12 Απριλίου, στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius με τίτλο "Εξερεύνηση της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι", το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Χίου, φιλοξένησε στο σχολείο εκπαιδευτικούς από αντίστοιχα σχολεία της Γερμανίας και της Τσεχίας.
comen8 comen4 comen3
comen9 comen11 comen2
   Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές των σχολείων μας να έρθουν σε επαφή με τα ήθη και τα έθιμα της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι. Επίσης η ανταλλαγή ιδεών πάνω στα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών μας που αφορούν την Ειδική Αγωγή.

Από 18-11-2007 έως 24-11-2007, εξαμελής ομάδα εκπαιδευτικών του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Χίου (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ ), επισκέφθηκε το Νόρντενχαμ της Γερμανίας, στα πλαίσια της υλοποίησης προγράμματος <<Comenius>> με τίτλο <<Εξερεύνηση της Ευρώπης μέσα από το χορό και το τραγούδι>>.
comen21 comen22 comen19

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα θα συνεργαστούν 3 σχολεία (από Ελλάδα, Γερμανία, Τσεχία) για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Σκοπός του προγράμματος είναι να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες, κουλτούρες και γλώσσες. Εξαιτίας των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών μας και της κοινής διαπίστωσης ότι τους ευνοεί η βιωματική μάθηση, αποφασίσαμε να τους ωθήσουμε να εξερευνήσουν την Ευρώπη μέσα από το τραγούδι και το χορό. Γι' αυτό το σκοπό, οι μαθητές μας θα μάθουν παραδοσιακά ή και τοπικά είδη τραγουδιών και χορών. Θα ανταλλάξουν τους χορούς και τα τραγούδια με κασέτες και βίντεο. Θα τραγουδήσουν ένα τραγούδι που θα περιέχει απλές λέξεις και από τις 3 γλώσσες. Το να τραγουδήσουν σε μια ξένη γλώσσα θα είναι μια καινούρια εμπειρία γι' αυτούς. Επίσης, θα ψάξουν για διαφορές και ομοιότητες ανάμεσα στα τοπικά τραγούδια, για παράδειγμα στα συγκεκριμένα μουσικά όργανα που χρησιμοποιούνται. Θα γίνει ανταλλαγή «βαλιτσών» ανάμεσα στα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Η κάθε βαλίτσα θα περιέχει αποτελέσματα της δουλειάς των μαθητών, τα οποία θα συμβολίζουν το ταξίδι μέσα από τις ευρωπαϊκές χώρες. Οι βαλίτσες θα ανοίγονται σε ανοικτή σχολική συνάντηση κάθε σχολείου. Έτσι, όλοι οι μαθητές θα συμμετέχουν με κάποιον τρόπο στο project. Το να μοιραστούν τα αποτελέσματα με μαθητές από άλλες χώρες που έχουν παρόμοιες δυσκολίες, θα αποτελέσει σπουδαία εμπειρία τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς.

θα θέλαμε να εκφράσουμε θερμές ευχαριστίες για την ευγενική προσφορά έντυπου υλικού για τη Χίο, καθώς και για την προσφορά τοπικών προϊόντων, στους παρακάτω φορείς:

• Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Χίου
  • Δήμο Χίου