Αρχική > Κηπουρικής
28 Απριλίου 2024

Εργαστήριο Κηπουρικής Ανθοκομίας

Σκοπός του εργαστηρίου κηπουρικής - ανθοκομίας είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τα διάφορα είδη φυτών και τις διαφορές μεταξύ τους, τις μεθόδους καλλιέργειάς τους, τα στάδια ανάπτυξής τους, τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται για την καλλιέργεια τους, αλλά πάνω από όλα να συνειδητοποιήσουν τη χρησιμότητα και τη σημασία των φυτών στη ζωή του ανθρώπου και να απασχοληθούν δημιουργικά στα πλαίσια του σχολείου.
   Στο εργαστήριο καλλιεργούνται τόσο λαχανικά όσο και καλλωπιστικά φυτά. Η επιλογή των λαχανικών που καλλιεργούνται γίνεται ανάλογα με την εποχή, αλλά καλλιεργούνται και λαχανικά εκτός εποχής στο θερμοκήπιο του σχολείου μας. Όσον αφορά στα καλλωπιστικά φυτά, καλλιεργούνται ετήσια, πολυετή και βολβώδη ανθοκομικά φυτά, πολυετείς καλλωπιστικοί θάμνοι και δέντρα καθώς και αρωματικά και φαρμάκευτικα φυτά. Έτσι οι μαθητές μας, με βιωματικό κυρίως τρόπο, διδάσκονται τα στάδια ανάπτυξης των φυτών (βλάστηση, άνθηση, επικονίαση, καρπόδεση), τις μεθόδους προετοιμασίας του εδάφους (όργωμα, βασική λίπανση) τους τρόπους πολλαπλασιασμού (σπορά, μοσχεύματα), τις διάφορες καλλιεργητικές φροντίδες (μεταφύτευση, ξεβοτάνισμα, λίπανση, άρδευση, φυτοπροστασία). Τέλος αποκτούν γνώσεις σχετικά με τη συγκομιδή, διατήρηση και διάθεση των παραγόμενων προϊόντων.
   Ταυτόχρονα μαθαίνουν να ξεχωρίζουν και να αναγνωρίζουν τα διάφορα είδη φυτών και τις χρήσεις τους. Ακόμα ασκούνται στην ασφαλή χρήση και συντήρηση των γεωργικών μηχανημάτων και εργαλείων όπως φρέζα, σκαλιστήρι, κλαδευτήρι, μηχανή κοπής γκαζόν κ.ά.
   Παράλληλα, κατά τη διάρκεια κάθε σχολικής χρονιάς πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές επισκέψεις σε φυτώρια, θερμοκήπια, λιμνοδεξαμενές, φράγματα κ.ά, που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με το γεωργικό επάγγελμα.
   Ιδιαίτερη σημασία δίνεται επίσης στην αφύπνιση της περιβαλλοντικής τους συνείδησης με τη συμμετοχή τους σε προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, στα οποία το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο και τα οποία υλοποιούνται κυρίως μέσα στις ώρες διδασκαλίας του εργαστηρίου.