Αρχική > Καλλιτεχνικά

Καλλιτεχνικά

Στο ΕΕΕΕΚ Χίου διδάσκεται το μάθημα της αισθητικής αγωγής κατά τη διάρκεια του οποίου οι μαθητές ζωγραφίζουν, κατασκευάζουν και δημιουργούν. Όσον αφορά τη ζωγραφική εφαρμόζονται διαφορετικές τεχνικές από ομάδες μαθητών ή μεμονωμένα. Σε τρισδιάστατες κατασκευές χρησιμοποιούνται διάφορα υλικά, όπως ξύλα, σχοινιά, πηλός, φελιζόλ κ.λ.π.
   Η ενασχόληση των μαθητών με όλα αυτές τις διαφορετικές μορφές τους δίνει τη δυνατότητα και την ευκαιρία να αναδείξουν τις ιδιαίτερες ικανότητές τους, είτε ατομικές είτε ομαδικές. Έτσι ενισχύεται η αυτοεκτίμησή τους μέσα από τη χαρά της δημιουργίας.
   Εξάλλου με τη συνεργατική μέθοδο επιδιώκεται η ανάπτυξη της επικοινωνίας και της αλληλοβοήθειας μεταξύ των μαθητών, η οποία συμβάλλει στην καλύτερη δυνατή ένταξή τους στο κοινωνικό σύνολο.