Αρχική > Κοινωνική

Κοινωνική Εργασία

Προχωράμε μαζί με τα παιδιά σε μια διαδρομή με προορισμό να βγούνε από τη μοναξιά τους, να χτίσουμε γέφυρες επικοινωνίας μαζί τους, να μιλήσουμε για τις ανησυχίες τους και να μοιραστούμε τα όνειρά τους. Η πορεία αυτή δεν είναι πάντα εύκολη. Πιστεύουμε ότι κανένας άνθρωπος δε μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνος του στη μάχη για μια καλύτερη ζωή. Ας συνεχίσουμε λοιπόν τη διαδρομή, συνταξιδιώτες, όλοι μαζί, κοιτώνας μπροστά, βοηθώντας τα παιδιά να βρούνε την ευτυχία που τους αξίζει.

Στα πλαίσια της Κοινωνικής εργασίας παρέχεται υποστήριξη:

α) Σε μαθητές

Οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να απευθύνονται στην Κοινωνική Υπηρεσία, ώστε να τους βοηθήσει στην προαγωγή και προστασία της υγείας τους, στην ανάπτυξη προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, με απώτερο σκοπό να αποκτήσουν τις απαραίτητες ικανότητες που θα τους επιτρέψουν να παίρνουν τεκμηριωμένες και υπεύθυνες αποφάσεις σε θέματα που τους αφορούν.

Επίσης, στα πλαίσια της ατομικής συμβουλευτικής γίνεται προετοιμασία των μαθητών για την ένταξή τους στην αγορά εργασίας μέσω προγραμμάτων ανίχνευσης δεξιοτήτων , ικανοτήτων, ενδιαφερόντων και τεχνικές ανεύρεσης εργασίας, καθώς και συζήτηση προβλημάτων που ενδέχεται να αντιμετωπίσουν μελλοντικά στο χώρο εργασίας τους. Επιπλέον, γίνονται κάποιες επισκέψεις σε εργοδότες της περιοχής, που ο χώρος εργασίας τους σχετίζεται με τις ειδικότητες των Εργαστηρίων μας.

β) Σε γονείς

Οι γονείς σε τακτική βάση επισκέπτονται την Κοινωνική Υπηρεσία με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών γύρω από την ανατροφή των παιδιών τους και τη στήριξη στον γονεΐκό τους ρόλο, ώστε η οικογένεια να λειτουργεί ως ασφαλές πλαίσιο για την ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών τους.

γ) Στην Κοινότητα

Επίσης, υπάρχει συνεργασία με φορείς της ευρύτερης κοινότητας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν προβλήματα που προκύπτουν στο οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών και να κινητοποιηθούν άτομα και φορείς της κοινότητας, ώστε να δημιουργηθεί δίκτυο ευαισθητοποιημένων πολιτών και φορέων σχετικά με την εκπαίδευση και τα εργασιακά δικαιώματα των ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.

δ) Στους Εκπαιδευτικούς

Παρεμβάσεις γίνονται και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας με στόχο την ενίσχυση του ρόλου τους, τη βελτίωση της επικοινωνίας εκπαιδευτικού- μαθητή και τη δημιουργία υποστηρικτικού κλίματος στο χώρο του σχολείου, που θα προωθεί την αυτενέργεια και την πρόληψη δυσλειτουργικών συμπεριφορών.

Άλλες δραστηριότητες:

Λειτουργούν ομάδες μαθητών στα πλαίσια Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας ώστε να ενισχυθούν οι μαθητές για να διαπραγματεύονται και να διαχειρίζονται πιο αποτελεσματικά καταστάσεις ζωής, προβλήματα, δυσκολίες, αποφάσεις και επιλογές.