Αρχική > Τα νέα μας > Teachers4europe - Η κόρη της Χίου γνωρίζει την Ευρώπη
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Teachers4europe - Η κόρη της Χίου γνωρίζει την Ευρώπη

Το ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Teachers4europe» έχει ως σκοπό να συμβάλλει στην καλύτερη ενημέρωση των εκπαιδευομένων (εκπαιδευτικών) επί των εξελίξεων των Ευρωπαϊκών θεμάτων. Η συγκεκριμένη δράση έχει διττό χαρακτήρα: Αφενός την εκπαίδευση των εκπαιδευτικών και αφετέρου τον εμπλουτισμό των γνώσεων και των εμπειριών των μαθητών, σχετικά με τις γενικότερες εξελίξεις σε ευρωπαϊκό επίπεδο, καθώς και τους τομείς του κοινωνικού και ατομικού πεδίου που αυτές επηρεάζουν.

Στο σχολείο μας, 10 μαθητές «ταξίδεψαν» μέσο του ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού προγράμματος «Teachers4europe» σε 5 χώρες της Ε.Ε. γνωρίζοντας μέσα από την τέχνη την ιστορία και τον πολιτισμό άλλων κρατών. Μέσα από το πολιτιστικό «ταξίδι» με τη συνοδοιπόρο το ελληνικό άγαλμα «Η κόρη της Χίου» οι μαθητές έμαθαν για τους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πώς επηρεάζουν τη ζωή τους. Με δημιουργικό τρόπο, γνώρισαν τα υπόλοιπα κράτη της Ε.Ε., ενημερώθηκαν για τη συνθήκη Σέγκεν, πώς μπορούν να ταξιδέψουν, έμαθαν για τα δικαιώματα τους ως Ευρωπαίοι πολίτες, αναπαράστησαν με κινητικό αυτοσχεδιασμό το μύθο της Ευρώπης και το συμβολισμό της σημαίας της Ε.Ε. Στις ?..αποσκευές μας, μετά από 3 μήνες νοερού ταξιδιού ?.. δεν ξεχάσαμε να φέρουμε το σύνθημα της Ε.Ε. «Ενωμένοι στην Πολυμορφία», το σεβασμό στη διαφορετικότητα σε σχέση με το φύλο, την καταγωγή, την θρησκεία και τον πολιτισμό κάθε Ευρωπαίου πολίτη.

Λουΐζα Μιχαλακοπούλου, ΠΕ 11
Υπεύθυνη Δράσης