Αρχική > Grundtvig > Grundtvig 2007-09
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Δια βίου μάθησης - Grundtvig 2007-09

"Ενσωμάτωση ενηλίκων στην εκπαίδευση"Logopequeo

Το πρόγραμμα ασχολείται με την εκπαίδευση ενηλίκων που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες όπως μετανάστες, άτομα με ειδικές ανάγκες, με ψυχικές ασθένειες και την ενσωμάτωσή τους στην κοινωνία μέσα από διάφορες δραστηριότητες μεταξύ των οποίων και η εργασία. Οι δραστηριότητες που παρουσιάζονται από το ΕΕΕΕΚ Χίου είναι η οργάνωση καντίνας στο σχολείο μας και η επαγγελματική αποκατάσταση των τελειόφοιτων μέσω προγραμμάτων του ΟΑΕΔ.
Εταιρική Σχέση
Ίδρυμα
Πόλη
Χώρα
ΕΕΕΕΚ Χίου
Χίος
Ελλάδα
IST Centre in Azuqeca de Henares
Guadalajara
Ισπανία
Folkacademy in Souhern Ostobothnia
Hermark
Φινλανδία
The Seachange Trust
Great Yarmouth
Μεγάλη Βρετανία
Education Centre Hadicum Assende Φλαμ. Βέλγιο
IST Centre in Guadalajara Guadalajara Ισπανία
   Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Grundtving , το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης ( Ε.Ε.Ε.Ε.Κ) Χίου διοργάνωσε συνάντηση στη Χίο από 16/2 έως 19/2 με εκπροσώπους από την Ισπανία, την Αγγλία, τη Φιλανδία και το Βέλγιο, που αποτελούν την ομάδα συνεργασίας του προγράμματος.
Το θέμα του προγράμματος είναι «Ενσωμάτωση στην Εκπαίδευση Ενηλίκων». Εκτός από το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ, πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο Δημαρχείο, όπου έγινε ενημέρωση από τον αντιδήμαρχο παιδείας κ. Αμέντα κι από εργαζόμενους του ΔΟΠ, στο σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, στα ΚΕΕ, στο ΚΕΚΥΚΑμεΑ, στα ΚΔΑΠμεΑ, στο ΚΑΠΗ και στη Mediterra κι έγινε ξενάγηση στο λαογραφικό μουσείο Καλλιμασιάς, στο Πυργί, τα Μεστά, τη Νέα Μονή και τα Αυγώνυμα.
    Οι επισκέπτες αποκόμισαν πολύ θετικές εντυπώσεις από την παραμονή τους στο νησί και την φιλοξενία. Επίσης, ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητικές για όλους οι συζητήσεις και οι ανταλλαγές απόψεων, που πραγματοποίησε η ομάδα εργασίας σχετικά με την Εκπαίδευση Ενηλίκων στις διάφορες χώρες των εταίρων.
    Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί το Μάιο σε συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στην Ισπανία.
    Ο Διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό του ΕΕΕΕΚ Χίου ευχαριστούν θερμά όλους όσους μας δέχτηκαν και μας ξενάγησαν στο χώρο εργασίας τους.

Στις 3 έως 6 Νοεμβρίου 2008 έγινε η 4η συνάντηση τωνgrund8 εταίρων του προγράμματος στο Great Yarmouth της Αγγλίας. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί: Πλουμίτσα Κρουσουλούδη ΠΕ03, Βούλγαρη Τζένη ΠΕ29 και Σαραντίδη Θωμαΐτσα ΠΕ30.
    Η ομάδα αρχικά επισκέφθηκε το ?First move + college in the community?, έναν οργανισμό που εκπαιδεύει ανέργους με προβλήματα συναισθηματικά, ψυχολογικά και τους προσφέρει υποστήριξη και απόκτηση δεξιοτήτων σε Η/Υ, μαγειρική, κηπουρική.
grund7   Η επόμενη επίσκεψη ήταν στο ? Barrington farm . Creative Centre for Learning Disability?. Μια φάρμα σε ένα προάστιο του Great Yarmouth . Εκεί φιλοξενούνταν ενήλικα άτομα με ειδικές ανάγκες. Υπήρχε οικοτροφείο, καφετερία ? χώρος αναψυχής, εργαστήριο χειροτεχνίας και μια φάρμα για αγροτικές εργασίες.
    Ενημέρωση έγινε επίσης για τον οργανισμό ?Ageless opportunities + Priory family. The priory centre ? priory plain?, που απευθύνεται σε γονείς, παιδιά, ηλικιωμένους, άτομα με ειδικές ανάγκες. Υπάρχουν περίπου 30 ομάδες ηλικιωμένων που παίρνουν μέρος σε δραστηριότητες όπως ο χορός, κοινωνικές δεξιότητες, καλλιτεχνικές δραστηριότητες (ζωγραφική, συγγραφή, ποίηση), χειροτεχνίες (ράψιμο, πλέξιμο), σπορ.
grund9   Η ομάδα είδε επίσης από κοντά κι ενημερώθηκε για τη λειτουργία του κολλεγίου στη γειτονική πόλη του Norwich .
   Η τελευταία και ενδιαφέρουσα επίσκεψη ήταν στο ?The Garage?. Αυτός είναι ένας δημιουργικός χώρος στην πόλη του Norwich όπου νέοι άνθρωποι παρακολουθούν τμήματα για διάφορα είδη χορού, για θέατρο, ηχοληψία, φωτισμό θεάτρου, κατασκευή βίντεο. Η δουλειά που γίνεται, παρουσιάζεται σε εκδηλώσεις.
   Αξιοσημείωτο είναι ότι πολλοί οργανισμοί στηρίζονται στον εθελοντισμό (υπάρχουν κίνητρα για τους εθελοντές ώστε να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους) και στη φιλανθρωπία για να λειτουργήσουν.

Στις 6-12 Μαΐου 2008 έγινε 3η συνάντηση στη Βάσα της Φινλανδίας. Από το ΕΕΕΕΚ Χίου συμμετείχε τριμελής ομάδα αποτελούμενη από τις: Πλουμίτσα Κρουσουλούδη (ΠΕ03), Ευγενία Βούλγαρη ΠΕ29, Θωμαΐτσα Ειρήνη Σαραντίδη ΠΕ30. Έγιναν οι παρουσιάσεις των εργασιών που ετοίμασε κάθε χώρα πάνω στους στόχους του προγράμματος με τελικό σκοπό την έκδοσή τους σε βιβλίο.
grund4 grund5 grund6
   Η ομάδα γνώρισε οργανισμούς και ιδρύματα για την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες και την ενσωμάτωσή τους στην κοινωνία. Ακόμη επισκέφτηκε μια φάρμα όπου διαμένουν και εργάζονται ενήλικα άτομα με αναπηρίες, ένα σχολείο μεταναστών, τη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου και ενημερώθηκε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας από πανεπιστημιακό καθηγητή.

Στις 18-22 Φεβρουαρίου 2008 έγινε 2η συνάντηση των ετέρων του προγράμματος στη Γάνδη του Βελγίου. Από το ΕΕΕΕΚ Χίου συμμετείχαν οι καθηγήτριες: Πλουμίτσα Κρουσουλούδη (ΠΕ03) και Κατερίνα Σταυροθεοδώρου (ΠΕ08).
grund1 grund3 grund2
   Η ομάδα επισκέφτηκε οργανισμούς και εργαστήρια για την εκπαίδευση ενηλίκων με αναπηρίες, νοητική στέρηση, ψυχικές αρρώστιες και την ενσωμάτωσή τους στην κοινωνία. Ακόμη συζητήθηκαν οι στόχοι του προγράμματος και οι εργασίες που θα αναλάβει κάθε χώρα μέχρι την επόμενη συνάντηση.